а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инфаркт

мн. инфаркти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16344
Изумирање на дел од ткивото на некој орган (мозок, срце, бубрези и др.) предизвикано од затнување на крвните садови и нарушување на крвотокот.
Англиски: infarct
Употреба: Медицина
Примери:
Акутен инфаркт на срцето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи