а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инфантилен

инфантилниот
Вид збор: Придавка
Што е психички недоразвиен, со особености на дете.
Англиски: infantile
Примери:
Инфантилен човек.
Изведенки
инфантилност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи