а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интуиција

(едн.) интуицијата
Вид збор: Именка, женски род
Способност за непосредно насетување, проникнување во смислата на нештата, на појавите без расудување и логични заклучоци; претчувство.
Англиски: intuition
Примери:
Нејзината женска интуиција и велеше дека нешто не е во ред.
Се водеше според својата интуиција во животот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи