а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интуитивен

интуитивни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на интуиција, што се заснова на интуиција.
Англиски: intuitive
Примери:
интуитивна насмевка
интуитивна диета
Изведенки
1. интуитивно прил.
Пример: Ја спозна вистината интуитивно, воден од својот внатрешен глас.
2. интуитивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи