а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интроспекција

мн. интроспекции
Вид збор: Именка, женски род
Непосредно набљудување на својот внатрешен живот, анализирање на сопствените дела и постапки, длабоко понирање во себе.
Англиски: introspection
FlexiMac
 менување на македонски глаголи