а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интровертен

интровертниот
Вид збор: Придавка
Што е свртен кон себе, што е затворен во себе; повлечен.
Англиски: introverted
Примери:
Интровертен карактер.
Интровертен човек.
Изведенки
интровертност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи