а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интригира

интригираат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Прави интриги, сплетки, збрки.
Англиски: plot Албански: intrigon
Примери:
Тој е способен да интригира, да измислува лаги и сплетки.
2. Побудува интерес и љубопитство.
Англиски: intrigue Албански: intrigon
Примери:
Ме интригираат неговите чудни ставови за љубовта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи