а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интрига

мн. интриги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11230
1. Вешто смислена приказна за некого за да се постигне некоја цел.
Англиски: intrigue Албански: intrigë
Примери:
Со лаги и интриги ни ја презедоа работата.
Плетеше интриги само за да предизвика раздор меѓу нив.
2. Во литературно, во драмско или во филмско дело - заплет на дејството.
Англиски: intrigue Албански: intrigë
Употреба: Литература