а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интранзитивен

интранзитивниот
Вид збор: Придавка
За глагол што не бара директен објект.
Англиски: intransitive
Употреба: Лингвистика
Изведенки
1. интранзитивно прил.
2. интранзитивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи