а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интонира

интонираат; интонирал; интониран; интонирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 26074
1. Даде, дава интонација, основен тон, започне, започнува со пеење или свирење.
Англиски: intonate Албански: intonoj, akordoj
Употреба: Музика и танц
2. обои, обојува, проткаи, проткајува
Англиски: intonate Албански: intonoj, jap ton
Употреба: Преносно значење
Примери:
Оваа драма авторот ја интонира со емоционален мелодрамски призвук.
Изведенки
интонирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК