а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интоксикација

мн. интоксикации
Вид збор: Именка, женски род
Труење на организмот со отрови, внесени или создадени во него.
Англиски: intoxication
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи