а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интима

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18577
1. Внатрешна, скриена содржина на душевниот живот на секој човек, она што е длабоко лично, внатрешно, само свое.
Англиски: intimacy Албански: intimë, intimitet
Примери:
Тешко е да се насети и да се спознае човековата интима.
2. Љубовен живот.
Англиски: intimacy Албански: intimë, intimitet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК