а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интерфејс

мн. интерфејси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12687
Врска меѓу компјутерот и неговата периферија или неговите корисници.
Англиски: interface Албански: interfejs
Употреба: Информатика
Примери:
кориснички интерфејс
интерфејс за Интернет
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК