а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интерференција

мн. интерференции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26400
1. Пренесување на својствата на еден јазик во друг.
Англиски: interference Албански: interferencë
Употреба: Лингвистика
Примери:
Интерференција од мајчиниот јазик на странскиот јазик.
2. Појава на взаемно влијание на брановите, чиишто резултат може да биде нивно слабеење, зголемување или поништување.
Англиски: interference Албански: interferencë
Употреба: Физика
Примери:
атмосферска интерференција
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК