а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интерпретира

интерпретираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Протолкува, толкува, објасни, објаснува.
Англиски: interpret Албански: interpreton
2. Изведе, изведува уметничко дело.
Англиски: perform Албански: interpreton, performon
Употреба: Уметност
Изведенки
интерпретирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи