а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интерпретација

мн. интерпретации
Вид збор: Именка, женски род
1. Толкување, објаснување на содржината или смислата на нешто (на некој текст, книга, закон).
Англиски: interpretation Албански: interpretim
Примери:
Можна причина за таквата интерпретација.
2. Сценска изведба, исполнување на литературно или на музичко дело.
Англиски: performance Албански: interpretim, performansë
Употреба: Сцена
Примери:
Интерпретацијата на најмладиот актер предизвика воодушевување кај публикатаа.
Изведенки
интерпретациски прид.
интерпретацискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи