а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интерпарламентарен

интерпарламентарниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на соработка меѓу парламенти од различни земји; меѓупарламентарен.
Англиски: interparliamentary
Употреба: Дипломатија , Политика
Примери:
Интерпарламентарна унија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК