а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интернационалист

мн. интернационалисти
Вид збор: Именка, машки род
Приврзаник на интернационализмот.
Англиски: internationalist
Примери:
Тој е хуманист и интернационалист, борец за рамноправност, за национална и социјална правда.
Изведенки
1. интернационалистка ж.
мн. интернационалистки
2. интернационалистички прид.
интернационалистичкиот
Што се однесува на интернационализам и на интернационалист.
Пример: интернационалистичка организација
FlexiMac
 менување на македонски глаголи