а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интернационализира

интернационализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Направи, прави нешто да стане интернационално; му даде, дава на нешто или некому меѓународен карактер.
Англиски: internationalize Албански: internacionalizoj
2. (се интернационализира) Стане, станува интернационален; доби, добива меѓународен карактер.
Англиски: spread Албански: ndërkombëtarizohet
Примери:
Конфликтот многу бргу се интернационализира.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи