а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интернационализам

мн. интернационализми
Вид збор: Именка, машки род
1. (само едн.) Социјално-политичка доктрина што се стреми кон меѓународна солидарност, рамноправност и спогодување, против сите национални, расни, класна и верски предрасуди.
Англиски: internationalism Албански: internacionalizëm
2. Збор што се употребува (во иста или во слична форма) во многу јазици; меѓународен збор.
Англиски: internationalism Албански: internacionalizëm
Употреба: Лингвистика
Примери:
Најширока употреба имаат интернационализмите од општествено - политичката терминологија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи