а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интернационален

интернационални
Вид збор: Придавка
Што се однесува на сите или на повеќе народи и држави, што е општ и што важи за сите или за повеќето од нив.
Англиски: international
Примери:
интернационална лексика
интернационален збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи