а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интернационала

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Меѓународна политичка и идеолошка организација на работничката класа (на работничките, социјалистичките и комунистичките партии).
Англиски: Internationale Албански: internacionalja
Употреба: Историја
Примери:
Прва интернационала
Социјалистичка интернационала
FlexiMac
 менување на македонски глаголи