а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интернат

мн. интернати
Вид збор: Именка, машки род
Установа, дом каде што се сместуваат ученици под постојан надзор на воспитувачи.
Англиски: boarding school
Употреба: Образование
Примери:
Се спријателија во интернатот на вишата гимназија.
Изведенки
интернатски прид.
интернатскиот
Што се однесува на интернат.
Пример: Интернатска зграда. Интернатска управа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи