а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интермецо

мн. интермеца
Вид збор: Именка, среден род
1. Мала комична игра што се изведува меѓу чиновите на главната претстава.
Англиски: interlude Албански: intermexo
2. Кусо музичко дело што се исполнува меѓу чиновите на драмските и оперските претстави, меѓу две телевизиски емисии и сл.
Англиски: intermezzo Албански: intermexo
Употреба: Музика и танц
Примери:
Музичко интермецо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи