а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интерконтинентален

интерконтиненталниот
Вид збор: Придавка
Што поврзува континенти, што има домет меѓу континенти.
Англиски: intercontinental
Примери:
интерконтинентален лет
интерконтинентални проектили
FlexiMac
 менување на македонски глаголи