а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интересчија

мн. интересчии
Вид збор: Именка, машки род
Човек што ги гледа само сопствените интереси со цел да искористи некого или нешто.
Употреба: Разговорно
Примери:
Чудни луѓе сме: арамии, интересчии, ненаситни итромани.
Изведенки
интересчика ж.
мн. интересчики
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК