а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интересира

интересираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Привлекува, предизвикува нечиј интерес.
Англиски: intrigue Албански: intereson, intrigon
Примери:
Политиката не ме интересира.
Веќе подолго време го интересира таа жена.
2. (се интересира) Се занимава со нешто, пројавува интерес за некого или за нешто.
Англиски: interest Албански: interesohet
Примери:
Почна да се интересира за странските јазици.
Изведенки
интересирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи