а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интересен

интересни
Вид збор: Придавка
1. Што побудува интерес.
Англиски: interesting
Примери:
интересна книга
интересна девојка
2. Што е редок, особен.
Англиски: interesting
Изведенки
интересно прил.
На интересен начин; забавно, занимливо.
Пример: Приказните ги раскажуваше мошне интересно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи