а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интересент

мн. интересенти
Вид збор: Именка, машки род
Лице што е заинтересирано за некого или за нешто.
Англиски: interested party
Примери:
Има голем број интересенти за народната изворна музика.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи