а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интердисциплинарен

интердисциплинарниот
Вид збор: Придавка
Што опфаќа и што се однесува на повеќе научни дисциплини.
Англиски: interdisciplinary
Примери:
Интердисциплинарни студии.
Изведенки
интердисциплинарност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи