а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интервју

мн. интервјуа
Вид збор: Именка, среден род
1. Разговор, наменет за јавноста, што го води новинар со некоја позната личност.
Англиски: interview Албански: intervistë
Примери:
Изјавите и интервјуата на крунскиот сведок се пренесуваат како ексклузива од највисок ранг.
Направи интервју.
Даде интервју.
Во интервјуто за државната новинска агенција тој го објаснува новиот закон.
2. Во психологијата - метод при кој со помош на разговор се добиваат податоци за испитаникот.
Англиски: interview Албански: intervistë
Употреба: Медицина
3. Разговор за кандидат при вработување.
Англиски: interview Албански: intervistë
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи