а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интервенција

мн. интервенции
Вид збор: Именка, женски род
Определено дејство чија цел е да го промени текот или состојбата на нешто; посредување, помагање.
Англиски: intervention Албански: intervencion, ndërhyrje
Примери:
лекарска интервенција
интервенција на власта
FlexiMac
 менување на македонски глаголи