а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интервенционист

мн. интервенционисти
Вид збор: Именка, машки род
Тој што врши интервенција (со меѓународна легитимност или без неа), што употребува воена сила за менување на воените или на политичките односи во друга земја.
Англиски: interventionist
Употреба: Дипломатија
Изведенки
интервенционистички прид.
интервенционистичкиот
Пример: Интервенционистички сили.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи