а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интервенционизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Политика на мешање на власта во економијата на државата или во работите на друга држава.
Англиски: interventionism
Употреба: Дипломатија , Политика
Примери:
американски интервенционизам
Секој интервенционизам може да испровоцира протекционизам.
Изведенки
1. интернвенционист м.
мн. интервенционисти
2. интервенционистички прид.
интервенционистичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи