а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интервенира

интервенираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Изврши, врши, интервенција; се замеша, се меша во нешто.
Англиски: intervene
Примери:
Работата може да се среди веднаш, доволно е само некој да интервенира кај надлежните.
Во овој текст редакторот не треба никако да интервенира.
Изведенки
интервенирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи