а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интервал

мн. интервали
Вид збор: Именка, машки род
1. Време меѓу две единици, меѓу две случувања во даден редослед.
Англиски: interval Албански: interval
2. Растојание меѓу два тона во однос на нивната висина.
Англиски: interval Албански: interval
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи