а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интерактивен

интерактивни
Вид збор: Придавка
1. Што дејствува или влијае еден врз друг.
Англиски: interactive
Примери:
интерактивна обука
2. (за компјутер) Што овозможува размена на податоци во две насоки.
Англиски: interactive
Употреба: Информатика
Примери:
интерактивен софтвер
интерактивна телевизија
Изведенки
1. интерактивно прил.
2. интерактивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи