а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интенција

мн. интенции
Вид збор: Именка, женски род
Намера, стремеж, насоченост кон постигање на некоја цел.
Англиски: intention
Примери:
Нашата интенција е да ве запознаеме со проблемите во здравството и да се обидеме да ги надминеме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи