а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интенционален

интенционалниот
Вид збор: Придавка
Што е насочен, што се стреми кон извршување на нешто.
Англиски: intentional
Изведенки
интенционалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи