а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интензификација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Зголемување на силата, напнатоста, на интензитетот на нешто.
Англиски: intensifcation Албански: intensifikim
2. Во економијата - зголемување на продуктивноста со забрзување на работата и со зголемени напори.
Англиски: intensifcation Албански: intensifikim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи