а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интензивира

интензивираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Направи, прави да биде нешто поинтензивно, засилува, зголемува, напрегнува.
Англиски: intensify
Примери:
Се обиде да ја интензивира собирачката дејност во тој крај.
Изведенки
интензивирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи