а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интензивен

интензивни
Вид збор: Придавка
1. Што е изразен во голема мера, напрегнат, силен, жив, бурен.
Англиски: intensive
Примери:
Интензивна работа.
2. Што се одликува со висока продуктивност, што од помала површина добива поголем приход.
Англиски: intensive
Употреба: Земјоделство
Примери:
Интензивно земјоделство.
Интензивна обработка на земјата.
Изведенки
1. интензивно прил.
Пример: Македонскиот фолклор и денес интензивно живее.
2. интензивност ж.
сп. интензитет
FlexiMac
 менување на македонски глаголи