а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интендант

мн. интенданти
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што ја снабдува војската со храна, облека и други животни потреби.
Англиски: supplier Француски: intendant
Употреба: Воен термин
Примери:
Тој беше одреден на должноста интендант во штабот.
2. Лице што управува со театарска или оперска установа.
Англиски: director Француски: intendant
Употреба: Сцена
Примери:
оперски интендант
Театар без интендант, е како оркестар без диригент.
Изведенки
1. интендантка ж.
мн. интендантки
2. интендантски прид.
интендантскиот
Што се однесува на интендант.
Пример: интендантска служба, интендантски подофицер
FlexiMac
 менување на македонски глаголи