а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интелигенција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Вродена умствена способност за правилно разбирање на појавите во животот, за изнаоѓање решенија.
Англиски: intelligence Албански: inteligjencë
Примери:
природна интелигенција
тест за интелигенција
2. Назив за сите работници што се занимаваат со интелектуална, умствена дејност.
Англиски: intelligentsia Албански: inteëigjenca
Употреба: Политика
Примери:
Нам ни е потребна цврста интелигенција што ќе изнајде излез од оваа ситуација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи