а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интелект

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Моќ и способност на човекот за сфаќање, разбирање, спознавање.
Англиски: intellect
Примери:
Тој имаше извонредно висок и жив интелект.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи