а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интелектуалец

мн. интелектуалци
Вид збор: Именка, машки род
Образован човек што се занимава со умствена, духовна, творечка дејност; умствен работник.
Англиски: intellectual Албански: intelektual
Изведенки
интелектуалка ж.
мн. интелектуалки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи