а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интелектуален

интелектуалниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на интелект.
Англиски: Intellectual
Примери:
ниско ителектуално ниво
интелектуална дејност
интелектуален работник
Изведенки
интелектуалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи