а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интегрира

интегрираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Поврзе, поврзува во една целина, соедини, соединува, обедини, обединува.
Англиски: integrate Албански: integron
Примери:
Владата ги интегрира тие две организации.
2. (се интегрира) Се поврзе во една целина, се обедини.
Англиски: unite Албански: integrohem
Примери:
Двете претпријатија се интегрираа.
Изведенки
интегрирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи