а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интабулација

мн. интабулации
Вид збор: Именка, женски род
1. Внесување, запишување на имотна право и обврски во катастарските книги.
Англиски: entry in the cadastre Албански: intabulacion
Употреба: Правда
2. Ставање под хипотека, упис на хипотека.
Англиски: mortgage Албански: peng, hipotekë
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК