а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инсценира

инсценираат; инсценирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 19107
1. Направи инсценација за театарска претстава, преработи, преработува литературно дело за изведба на сцена.
Англиски: stage Албански: inscenim
Употреба: Сцена
2. Изведе, изведува определени привидни дејства за да доведе некого во заблуда.
Англиски: pretend Албански: inscenim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Стојан инсценира давење за да го намами Игор кон длабоките води.
3. Прикаже, прикажува веќе случен настан за да се открие вистината.
Англиски: stage Албански: inscenim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Инсценира караница.
Изведенки
инсценирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК